جعبه و کارتن دارویی

جعبه و کارتن دارویی

جعبه و کارتن دارویی، به هنگام تولید نیازمند دقت و توجه بسیاری است از آن جهت که داروها از زمان های گذشته تا به امروز، ما یحتاج اصلی هر انسانی برای بقا بوده است. جعبه و کارتن دارویی می بایستی از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد زیرا در غیر این صورت ممکن است که طی جا به جایی و حمل و نقل آسیب دیده و خواص خود را از دست بدهند.

ساخت جعبه و کارتن دارویی

جعبه و کارتن دارویی باید به گونه ای طراحی و تولید شود که دارو را در برابر عواملی هم چون نفوذ هر گونه آلودگی، گرما، دما، غبار و از این قبیل موارد حفظ نماید. اقلام دارویی به علت حساسیت و تاثیر مستقیمی که روی سلامت انسان دارند، در نظر گرفتن یک بسته بندی جهت حفظ کیفیت و جلوگیری از آلوده شدنشان ضروری و مهم میباشد چون در غیر این صورت، نه تنها خواص درمانی نخواهند داشت، بلکه با تغییر ماهیتشان، منجر به مسمومیت و حتی مرگ خواهند شد.

حال که متوجه اهمیت این موضوع شدید، شمای تولید کننده چه اندازه به این موضوع اهمیت میدهید؟؟

تصور کنید برای تهیه یک قلم دارو یا نسخه پزشکی، وارد داروخانه ای شده اید و آنها را بدون بسته بندی میبینید؛ در این شرایط چه احساسی به شما دست خواهد داد؟ مسلما در چنین شرایطی ابتدا تاریخ تولید و انقضا آن را برررسی خواهید کرد تا از سالم بودن آن اطمینان کسب کنید.

در نتیجه انتخاب یک بسته بندی مناسب برای اقلام دارویی، مهم تر از آن چیزی است که تصور میکنید زیرا بعصی از داروها را با نام برندشان خریداری میشود.

بهترین متریال برای تولید جعبه کارتنی و مقوایی دارو چیست؟

یکی از ضرورت ها در بسته بندی اقلام دارویی درج اطلاعاتی هم چون نحوه مصرف، تاریخ تولید، مقدار تجویز شده، دستور مصرف، تاریخ انقضا و از این قبیل مواردی است که باید به طور دقیق و واضح بر روی پک دارویی چلپ شود. به همین منظور، لازم است که بسته بندی انتخاب شود تا قابلیت اعمال تمام این موارد بر پک به نحو احسن امکان پذیر باشد.

در این میان از اهمیت رنگ بندی و استفاده از رنگ های مختلف بر روی جعبه نیز نباید غافل شد زیرا رنگ نقش مهمی در هوشیاری بیمار توسط نوشته ها و یا علائم درج شده بر روی جعبه دارو را دارد.

علاوه بر این، مواردی مثل کیفیت مطلوب پک، وزن مناسب، مقرون به صرفه بودن و از همه مهم تر بهداشتی بودن، از المان هایی است که باید به هنگام تهیه و خرید بسته بندی دارویی به آن دقت نمود. پک های کارتنی و مقوایی، با پوشش دادن تمام ویژگی هایی که پیشتر اشاره کردیم، بهترین گزینه برای بسته بندی اقلام دارویی خواهند بود؛ جعبه های مقوایی برای پک داروهایی با وزن کم و پک کارتنی(سه لایه و پنج لایه) که این لایه ها بستگی به تعداد بچه جعبه های مقوایی و وزن تعداد بچه جعبه های مقوایی و وزن هر کدام دارد و معمولا برای اقلام نسبتا سنگین تر و به عنوان کارتن مادر برای بچه جعبه های مقوایی در نظر گرفته میشود. کارتن مادر دارو نیز به دو صورت چاپ فلکسو و لمینتی ارائه میشود که برای جلب نظر مخاطبان و افزایش زیبایی، بهتر است از کارتن لمینتی بهره برد.

مرتبط بخوانید: تولید جعبه و کارتن لمینتی

لازم به ذکر است که محصولات دارویی به دلیل آن که مستقیما با سلامت ما در ارتباط هستند، بهتر است در روند تولید آنها از مقوای ایندربرد که مقاومت نسبتا خوبی هم دارد، بهرمند شد. البته در برخی موارد دیده شده که از مقوای پشت طوسی نیز در این باره استفاده شده است.

چه مدل هایی برای بسته بندی دارو در نظر گرفته میشود؟

طراحی بسته بندی های دارویی باید به گونه ای باشد که باز و بسته کردن آن برای مصرف کننده آسان باشد یا به طور مثال، می بایستی به شکلی تولید شوند که سر و ته پک مشخص باشد و دارو از یک سمت جعبه به هنگام باز کردن بسته بندی نریزد زیرا در برخی موارد دیده شده که به هنگام باز کردن جعبه دارو، محصول برعکس بوده که این جلوه خوبی نخواهد داشت. این اتفاق در مدل دو درب دارویی اتفاق می افتد که تشخیص برای مخاطب کمی دشوار میشود. این مشکل با انتخاب مدل ته قفلی درب دارویی برطرف خواهد شد.

تفاوت دو جعبه دارویی ته قفلی و دو درب دارویی

چاپ جعبه بسته بندی دارو باید چگونه باشد؟

احتمالا این تجربه را داشته اید که با اتمام دارویی که پزشک برایتان تجویز کرده بود، به داروخانه رفته تا آن را دوباره تهیه و مصرف کنید. اما به هنگام خرید متوجه میشوید که داروی مد نظر شما موجود میباشد اما با یک برند دیگر. هر شرکت و برندی که در زمینه تولید محصولات دارویی فعالیت میکند، پک هایش چاپ مختص به خود را دارد.

در پک های دارویی انتخاب فونت نوشته ها و تصاویر اهمیت فراوانی دارد. اگر دقت کرده باشید، نوشته هایی که بر پک های دارویی چاپ میشود، می بایستی کاملا خوانا و واضح باشد تا مصرف کننده را دچار سر درگمی نکند. به همین منظور از چاپ افست که میتواند این نوشته های ریز را به خوبی بر روی جعبه مقوایی دارو اعمال نماید، استفاده میشود.

بیشتر بخوانید: چاپ افست و مزایای آن که شاید تا حالا نشنیده بودید!

محاسبه قیمت جعبه و کارتن بسته بندی دارو

اول از همه باید ابعاد (طول، عرض و ارتفاع) محصول خود را مشخص نمایید تا تولید پک کارتنی یا مقوایی کاملا اصولی با کالا صورت بگیرد. پس از آن تیراژ ( تعداد )، چاپ و استفاده از خدمات چاپ همگی در قیمت نهایی محصول تاثیر گذار خواهند بود.

حرف آخر

از آن جایی که دارو رابطه مستقیمی با سلامت افراد جامعه دارد، در نتیجه پروسه ساخت و تولید آنها اهمیت بالایی دارد. لازم است که بار دیگر یادآوری شود که در روند تولید بسته بندی این محصولات، حتما از مقوای بهداشتی استفاده شود زیرا از نظر امنیتی تحت نظر قرار میگیرند. شما همراهان گرامی میتوانید سوالات خود در خصوص تولید انواع جعبه های بسته بندی را از بخش ( تماس با ما ) سایت کارتن پک مطرح نموده و سپس اقدام به سفارش نمایید.

5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *