محاسبه قیمت کارتن سفارشی در کارتن سازی کارتن پک

محاسبه قیمت کارتن سفارشی از حساس ترین بخش ها در صنعت جعبه سازی است که لازم است محاسبه آن کاملا دقیق صورت بگیرد زیرا کوچک ترین خطا در این خصوص موجب از دست دادن بسیاری از مشتریان شما خواهد شد. نحوه محاسبه قیمت کارتن سفارشی اولین سوالی است که متقاضیان خرید جعبه و کارتن بسته بندی پیش از سفارش و عقد قرارداد از کارشناسان فروش شرکت های کارتن سازی خواهند پرسید که پاسخ به این سوال می بایست کاملا سنجیده و منطقی باشد.

کارتن و ساختار ویژه آن

کارتن، بسته بندی است که اکثر مشاغل به آن وابسته هستند. کارتن کلمه ایست فرانسوی است که آن را به یک ظرفی تشبیه نموده اند که از مواد بازیافتی و زیست تخریب پذیر تولید شده و هدف اصلی آن محافظت از اقلام، نگهداری و بازاریابی است. این متریال بسته بندی با داشتن یک سری قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فرد یکی از پر مصرف ترین پک ها بر شمرده شده و به عنوان یک انتخاب فوق العاده و محبوب برای بسته بندی محصولات در نظر گرفته میشود.

با توجه به ویژگی های مثبت جعبه های کارتنی و کارایی فراوان آنها امروزه شاهد استفاده گسترده این نوع بسته بندی در بسیاری از صنایع، در میان قفسه های فروشگاه و حتی در منازل هستیم. در حقیقت کارتن بسته بندی یک انتخاب سازگار با محیط زیست است که به خوبی بر برند و شرکت شما منعکس میشود.

ساختار کارتن تشکیل شده از لاینر و فلوت که هر چه تعداد این ورق های گفته شده بیشتر باشد، کارتن از دوام و مقاومت بالایی برخوردار خواهد بود. به بخش های موج دار و کنگره داری که در ساختار کارتن بسته بندی به کار میروند، فلوت کارتن و به قسمت های صاف و مسطح لاینر گفته میشود. کارتن ها انواع گوناگونی داشته هم چون کارتن سینگل (دو لایه)، سه لایه و پنج لایه که قیمت هر یک با یکدیگر تفاوت دارد.

محاسبه قیمت کارتن سفارشی به چه عواملی بستگی دارد؟

همراهان گرامی در این بخش از محتوا میخواهیم به عواملی بپردازیم که مستقیما در محاسبه قیمت کارتن سفارشی تاثیر دارد. قبل از برشمردن این موارد لازم است بدانید که هر چه برای پک های خود هزینه کنید، به نفعتان خواهد بود زیرا سود حاصل از فروش آن در نهایت به جیب خودتان باز خواهد گشت.

  • ابعاد و وزن محصول مد نظر

نخستین عاملی که در قیمت کارتن بسته بندی تاثیر دارد، سایز و وزن کالاست؛ هر چه ابعاد و وزن کالای شما بیشتر و سنگین تر باشد، به کارتن بسته بندی بزرگ تری نیاز دارید و طبیعتا چنین کارتنی قیمت بالایی خواهد داشت و بالعکس؛ هر چه سایز محصول کوچک تر باشد و وزن آن کمتر، ورق کمتری مصرف خواهد شد و همین سبب کاهش محاسبه قیمت کارتن سفارشی خواهد شد.

  • نوع کارتن بسته بندی

مسلما نمیتوان برای هر محصول از یک نوع کارتن بسته بندی بهره برد زیرا وزن و اندازه آنها با یکدیگر متفاوت است. همان گونه که پیشتر نیز اشاره کردیم، کارتن ها در انواع مختلف همچون کارتن سینگل، کارتن سه لایه، کارتن چهار لایه و کارتن پنج لایه طراحی و تولید میشوند تا متقاضیان متناسب با کالای خود هر یک را برگزینند. بد نیست در مورد میزان تحمل وزن هر یک از این کالاها بدانید. کارتن دو لایه حداکثر تا 3 کیلوگرم، کارتن سه لایه تا 15 کیلوگرم و پنج لایه تا 25 کیلوگرم تحمل وزن دارند.

  • چاپ روی جعبه کارتنی

سومین عاملی که مستقیما در محاسبه قیمت کارتن سفارشی اثر میگذارد، چاپ کارتن است. در صنعت جعبه سازی دو چاپ افست و فلکسوگرافی بیشترین استفاده را داشته و هر یک کارایی خاص خود را دارند. فرآیند چاپ فلکسو به طور خلاصه به این صورت بوده که ابتدا طرح مد نظر روی کلیشه آماده میشود، سپس این کلیشه به طور مستقیم بر سطح چاپی قرار گرفته و طرح را روی آن منتقل میکند.

افست یکی دیگر از پر طرفدار ترین و مرسوم ترین شیوه چاپ بوده که دارای 4 رنگ اصلی CMYK (آبی، قرمز، زرد و سیاه ) بوده و تقریبا میتوان گفت روی تمامی انواع بسته بندی کاغذیی و مقوایی قابل اجراست. چاپ افست ابتدا بر روی مقوا اعمال میشود سپس این مقوا که اکنون نامش به پوستر تغییر یافته، بر شیت کارتن چسبانده میشود که به آن کارتن لمینتی میگویند.

چاپ افست به دلیل تنوع و عدم محدودیت در طرح و رنگ، قیمت بیشتری نسبت به فلکسو دارد. تولید کنندگانی که قصد دارند در مدت زمان کوتاهی برند خود را میان مردم شناخته شده کنند و یا محصولاتشان صادراتی است، میتوانند با کمک چاپ افست، نبض بازار فروش (داخلی و خارجی) را در دست بگیرند.

  • مدل جعبه و کارتن بسته بندی

مدل جعبه نیز یکی دیگر از فاکتور هایی که در قیمت تاثیر دارد. برخی از مدل ها پیچیدگی داشته و تولید آنها به زمان و ورق زیادی نیازمند است؛ بدون شک هزینه تمام شده چنین جعبه ای افزایش خواهد یافت. هر چه مدل جعبه ساده تر باشد، قیمت آن کمتر خواهد شد. برخی از مدل هایی که در کارتن سازی ها طراحی میشود، عبارت اند از کارتن کیبوردی، کشویی، زیره رویه، ته قفلی، سبدی و کارتن دسته دار.

  • پوشش چاپ

پوشش چاپ به مجموعه خدماتی گفته میشود که به منظور زیبایی و شکیل شدن کارتن بسته بندی به کار میرود. خدمات چاپ علاوه بر تاثیر مثبت بر جلوه ظاهری بسته بندی، اندکی بر دوام آن نیز افزوده و بسته بندی را با دوام تر می نماید. این پوشش ها عبارت اند از طلاکوب، نقره کوب، سلفون، ام باس، برجسته سازی، یووی و غیره. شایان ذکر است که خدمات چاپ تنها بر جعبه کارتن لمینتی که نتیجه چاپ افست هستند، اعمال خواهند شد.

یادداشت پایانی

در این محتوا در مورد محاسبه قیمت کارتن سفارشی صحبت شد. عواملی همچون ابعاد و وزن محصول، نوع کارتن، نوع چاپ، طراحی، مدل جعبه و خدمات چاپ همگی بر هزینه نهایی کارتن بسته بندی تاثیر گذار خواهد بود. شایان ذکر است که شما همراهان همیشگی کارتن سازی کارتن پک میتوانید با سفارش جعبه در تیراژ بالا، در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

ممنون که تا انتهای این محتوا با ما همراه بودید.