فلوت کارتن + آشنایی با انواع فلوت A B C E و F

انواع فلوت کارتن

فلوت نقش مهمی را در انعطاف، استحکام و عدم دفورمه شدن جعبه ایفا میکند. فلوت بخشی جدا ناپذیر در ورق کارتنی بوده و بودن آن برای جعبه های کارتنی الزامیست. فلوت کارتن انواع مختلفی دارد که خصوصیت و کارایی های هر یک را میتوانید در این نوشته مطالعه نمایید.

فلوت

به ورق های موج دار، قوسی شکلی یا کنگره ای که در ساختار کارتن های بسته بندی به کار میرود، فلوت میگویند. علت نام گذاری این کلمه چیست؟ فلوت (Flute) واژه ایست لاتین به معنای شیار و به علت شکل کنگره ای که دارد، این نام را به خود اختصاص داده است.

دلایل استفاده از فلوت در کارتن

آیا تاکنون به هنگام مشاهده دقیق یک کارتن، این سوال برایتان پیش نیامده که این چین خوردگی ها چه بوده و به چه علت در کارتن استفاده میشود؟ آیا الزامی در بودنشان میباشد یا خیر؟ اگر به دنبال پاسخی مناسب و قانع کننده برای این گونه سوالات خود هستید، پیشنهاد میشود که ادامه مطالب را از دست ندهید.

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، این خالی بودن فضای بین لایه های کارتن، مقاومت و دوام جعبه کارتنی را در برابر ضربه های احتمالی افزیش خواهد داد. در صنعت بسته‌ بندی و تولید جعبه های کارتنی، با در نظر گرفتن این موضوع که کارتن بسته بندی احتمال دارد حین حمل و نقل و جا به جایی محصولات در معرض فشار و ضربه قرار بگیرد، جهت افزایش قدرت نگهداری، عدم دفورمگی و ضربه گیری از فلوت بهره گرفته میشود.

فلوت بین لایه های کارتن سبب ایجاد انعطاف پذیری در برابر فشارها و به نوعی کمک به محافظت از محصول میتواند تا حد بالایی پوشش دهد. افزون بر این موضوع، این فضای خالی عایق بسیار خوبی برای دما نیز محسوب می‌گردد.

فلوت کارتن

انواع فلوت در کارتن سازی

فلوت ها از نظر ضخامت به ترتیب از بزرگ به کوچک به پنج بخش تقسیم میشوند: فلوت A B C E F.

  • فلوت A

از محکم ترین و با استحکام ترین فلوت در صنعت کارتن سازی به شمار آمده که ارتفاع اش چیزی حدود 4/5 تا 5 میلی متر هست و تعداد دندانه های آن 105 تا 125 در هر متر مربع است.

  • فلوت B

به نسبت فلوت A، کمی ضعیف تر است و بلندای کنگره های آن 2/1 تا 2/9 میلی متر در هر متر است. شمار دندانه های آن از 125 تا 150 عدد متغیر بوده و بیشتر برای پک اجناس بزرگ و شکستنی مورد استفاده قرار میگیرد.

  • فلوت C

ضخامت آن از فلوت E کمتر و از فلوت B بیشتر است. ارتفاع شانه های این فلوت، 3/5 تا 3/7 و تعداد کنگره های آن چیزی حدود 120 تا 145 عدد است که تقریبا 80% از کارتن ها از این نوع فلوت استفاده میکنند.

  • فلوت E

از پرکاربرد ترین فلوت در صنعت کارتن سازی می باشد که ضخامت آن 1/4 فلوت C بوده و به وفور در جعبه های لمینتی از آن بهره گرفته میشود. ارتفاع دندانه های آن 1/1 تا 1/6 و تعداد شانه های آن 290 تا 320 عدد در هر متر است. علاوه بر این، برای کارتن های بسته بندی مواد غذایی مانند جعبه پیتزا و از این قبیل‌ها کارایی دارد.

  • فلوت F

کم ضخامت ترین و البته کم مصرف ترین فلوت به شمار آمده که برای ساخت جعبه و کارتن های محصولات لوکس و گران قیمتی مثل عطر و ادکلن های اورجینال استفاده میشود. بلندای این فلوت 0/8 میلی متر و تعداد کنگره های آن معمولا 420 عدد میباشد.

جدول انواع فلوت در یک دید کلی!

در جدول زیر انواع فلوت، کارایی، ویژگی و مشخصات هر یک را میتوانید مشاهده نمایید.

نوع فلوت موارد استفاده ارتفاع دندانه (میلی متر) تعداد کنگره (شانه)
Aبرای کارتن کالاهای شکننده و سنگین 4/5 تا 5 105 تا 125
Bبسته بندی های ظروف شیشه ای 2/1 تا 2/9 125 تا 150
Cپک انواع محصولات _ بسیار پر کاربرد 3/5 تا 3/7 120 تا 145
E جهت طراحی و تولید کارتنهای لمینتی اکثر محصولات 1/1 تا 1/6 290 تا 320
Fبرای ساخت کارتن لوازم لوکس همانند جعبه عطر و ادکلن 0/8 420

استاندارد های فلوت کارتن و جعبه

استاندارد های فلوت تا به این لحظه، تمام فلوت هایی است که در این محتوا آن را بشمردیم و به شما معرفی کردیم. البته ممکن است فلوتهای دیگری به این لیست در آینده اضافه شود.

بهترین نوع فلوت کدام است؟

چیزی به عنوان بهترین فلوت وجود ندارد. تمامی فلوت هایی در بالا ذکر شد استاندارد هستند و هر یک در جایگاه خود بهترین بوده و نقش و کارایی خاص خود را دارند که میتوانید با توجه به ابعاد و وزن آن از هر کدام بهرمند شوید.

پر کاربرد ترین فلوت

فلوتهای E و C در جعبه و کارتن بسته بندی انواع محصولات از جمله مواد غذایی، دارویی، الکترونیکی و شیمیایی و غیره مورد استفاده قرار میگیرند.

ترکیبات فلوت

منظور از ترکیبات فلوت یعنی این که یک سری از فلوت ها با هم و در کنار یکدیگر در کارتن بسته بندی قرار میگیرند. به طور مثال در کارتن پنج لایه، ترکیبات فلوت به صورت EC ، EB و BC میباشد.

انواع ورق کارتن که دارای فلوت هستند:

کارتنها از نظر چند لایه بودنشان بسیار متنوع بوده که پر کاربرد ترین آنها شامل دو لایه (سینگل فیس)، سه لایه و پنج لایه هستند.

  • دو لایه

کارتن دو لایه که نام دیگرش سینگل فیس است، دارای یک فلوت و یک لاینر بوده که برای محصولات تا وزن 2 کیلوگرم مثل برخی لوازم الکتریکی و الکترونیکی سبک وزن کاربرد دارد. این کارتنها در تمامی موارد لمینت شده و در پروسه تولیدشان از فلوت های B و C استفاده میشود.

برای مطالعه بیشتر: کارتن سینگل فیس و موارد استفاده از آن

  • سه لایه

این کارتن تا وزن 10 کیلوگرم را پوشش میدهد؛ دو لاینر و یک فلوت داشته و بسیار کار آمد در بسته بندیست. فلوت این بسته بندی میتواند از نوع  B، C ، E باشد.

بیشتر بخوانید: کارتن سه لایه و ویژگی های آن

  • پنج لایه

از دو فلوت و سه لاینر تشکیل شده است. از ویژگی های کارتن پنج لایه میتوان به مواردی هم چون دوام تا وزن 45 کیلوگرم، محکم بودن نسبت به دو کارتن قبلی و مناسب برای بسته بندی های صادراتی میتوان اشاره نمود. در این کارتن، فلوت به صورت ترکیبی از BC ,EC و EB می باشد.

بیشتر بدانید: آن چه لازم است از کارتن 5 لایه بدانید.

پرسش های متداول برخی مخاطبان

در این بخش از نوشته، پرداختیم چند تا از پر تکرار ترین سوالات کاربران که شاید جزئی از سوالات شما هم باشند.

1- فلوت بر قیمت کارتن تا چه اندازه تاثیر گذار است؟

بستگی به نوع متریالی که برای آن در نظر میگیرید دارد؛ اگر جنس فلوت از کاغذ های بازیافتی باشد، مسلما ارزان تر بوده و از استحکام کمتری نیز خواهد داشت.

2- از کجا بفهمیم چه فلوتی برای بسته بندی کارتن مد نظر ما مناسب است؟

انسبت به ابعاد و وزن کالا و توضیحاتی که بالا داده شد میتوانید مناسب ترین فلوت را انتخاب کنید در غیر اینصورت اطلاعات فوق را در اختیار کارشناسان فروش شرکت های معتبر کارتن سازی قرار دهید تا بهترین نوع فلوت را برای جعبه کارتنی شما انتخاب کنند.

3- آیا میتوان به جای فلوت از یک لایه دیگری استفاده کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این کار شدنی است ولی بازخورد مورد نظر حاصل نخواهد شد زیرا فلوت با شکل ظاهری و موج داری که دارد، مقاومت کارتن را در برابر ضربات احتمالی بالا میبرد.

در این مقاله سعی کردیم شما همراهان گرامی را با فلوت، انواع آن در صنعت کارتن سازی، اهمیت استفاده آن در جعبه های کارتنی آشنا نماییم.

فلوت بخشی جدا ناپذیر در ورق کارتنی بوده و بودن آن برای مقاومت و استحکام جعبه الزامیست. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انتخاب بهترین فلوت بسته بندی کارتنی محصول خود، میتوانید از طریق لینک تماس با ما با مجموعه کارتن پک در ارتباط باشید.

4.9/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *