دریافت گواهینامه FSC در بسته بندی

گواهی FSC

دریافت گواهینامه FSC در بسته بندی به منظور حفاظت از منابع طبیعی و جنگل ها صورت میگیرد که این برای مصرف کننده و آن دسته از افرادی که دوستدار محیط زیست هستند، بسیار خوشایند بوده و همین موضوع آنها را مشتاق به تهیه از برند و محصولات شما خواهد کرد. دریافت گواهینامه FSC در بسته بندی مزیت فراوانی داشته که در این محتوا به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

FSC و پکیجینگ (بسته بندی)

همان گونه که در مقاله های پیشین اشاره کردیم، بسته بندی فروشنده ایست خاموش اما تاثیر گذار که ویژگی و مشخصات کالا را به نمایش میگذارد. پک بر روی عواملی هم چون درخشش برند (هویت شرکت)، پر فروش شدن، رضایت مندی مشتریان و در نهایت روی محیط زیست تاثیر گذار خواهد بود. اما سوال این جاست که آیا هر بسته بندی میتواند تمام المان هایی را که در بالا ذکر کردیم را پوشش دهد؟ یا این که تا چه اندازه این موضوع برای تولید کنندگان و خریداران حائز اهمیت است؟ اگر به دنبال پاسخی مناسب برای سوالات خود هستید، پیشنهاد میشود که تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

یکی از نکات حائز اهمیتی که تولید کنندگان باید آن را در نظر داشته باشند، بحث قابلیت بازیافت شدن و دوستدار محیط زیست بودن پک هاست. همه ما در برابر طبیعت مسئولیم و باید در حفظ و نگهداری از آن کوشا باشیم. روشهای گوناگون و متعددی وجود دارد که تولید کنندگان میتوانند جعبه های خود را به گونه ای طراحی و عرضه کنند تا کم ترین آسیب را برای طبیعت داشته و میزان آن را به حداقل برساند؛ یکی از این روش ها دریافت گواهی نامه یا استاندارد بسته بندی  FSC میباشد.

” FSC “به چه معناست؟

FSC کوتاه شده عبارت Forest stewardship council  به معنای شورای حفاظت از جنگلها و منابع زیست محیطی بوده که هدف از تشکیل آن، به حداقل رساندن آسیب های ناشی به جنگلها و محیط زیست میباشد. یکی از روش هایی که میتوان در خصوص حمایت از این سازمان انجام داد، استفاده از بسته بندی های بازیافتی است زیرا امروزه مردم نسبت به این مسئله و تاثیراتی که بر طبیعت داشته آگاه شده اند؛ در نتیجه دریافت گواهی FSC  یکی از راه هایی است که شرکت های کارتن سازی میتوانند در پک محصولات خود از آن جهت حفظ منابع طبیعی کمک بگیرند.

چرا تولید کنندگان نیاز به دریافت گواهی ” FSC ” در بسته بندی دارند؟

برای تهیه کاغذ و مقوا در ابتدا درختان را قطع کرده سپس چوب آنها را طی فعل و انفعالاتی تبدیل به خمیر شیمیایی میکنند که در نهایت از آن برای ساخت جعبه بهره برداری میشود. لازم به ذکر است که این پک ها پس از استفاده، بازیافت شده و دوباره به چرخه طبیعت برمیگردند و تهدیدی برای آن نخواهند شد.

اگر هر تولید کننده ای بتواند این گواهی را دریافت نماید، این بدان معناست که بسته بندی محصول او کاملا سازگار با محیط زیست میباشد؛ در حقیقت داشتن گواهینامه FSC یعنی اطمینان از مسئولیت شما در برابر حفاظت از جنگلها و منابع زیستی که یکی از معتبر ترین گواهی جهان محسوب می‌شود.

در سال 2003 در اروپا، طبق قوانینی که وضع شد، تمامی محصولات صادراتی به اتحادیه اروپا ملزم به داشتن استاندارد  FSC شدند و صادر کنندگانی که قصد دارند سهم عظیمی از بازار را در دست گرفته و برند خود را برجسته کنند، با افزودن این معیار (بازیافتی بودن) به پک خود میتوانند فرصت را غنیمت شمرده و به سود دو چندان دست یابند.

انواع لوگو گواهی FSC در بسته بندی

 همان طور که پیشتر اشاره کردیم، قبل از این که یک بسته بندی به دست شما برسد، مواد مورد استفاده آن مراحل پیچیده ای را پشت سر گذاشته است؛ بدین گونه که چوب درختان طی یک سری فرآیند به خمیر تبدیل شده که این خمیر کاغذ در ساخت جعبه به کاربرده میشود. در نتیجه این پک از طبیعت نشات گرفته و دوباره به آن باز میگردد.

در بسته بندی های دارای نشان FSC سه نوع لوگو ( نماد ) دیده میشود که در ادامه میتوانید تصویر و معنای هر یک را مشاهده نمایید:

 • بر چسب 100%  FSC

این لوگو بدان معناست که محصولات این پک از مواد 100% بکر جنگلها ساخته شده است.

برچسب 100 درصد بازیافتی گواهی FSC در بسته بندی
 • بر چسب ترکیبی FSC  

این کالاها دارای ترکیبی از فیبر بکر و یا مواد بازیافتی با الیاف کنترل شده می باشند.

برچسب ترکیبی گواهی FSC در بسته بندی
 • بر چسب بازیافتی  FSC

این دسته از محصولات دارای 100% الیاف بازیافتی یا الیاف کنترل شده می باشند. این نماد در گوشه سمت بالای بسته بندی، میزان فیبر بازیافتی قبل و بعد مصرف را نشان میدهد.

برچسب بازیافتی گواهی FSC در بسته بندی

بررسی مزایای دریافت گواهینامه FSC در بسته بندی محصولات

 • اطلاعات دقیقی از منبع و منشا مواد استفاده شده در بسته بندی را ارائه می نماید.
 • ارزش حفاظتی ویژه ای را در جنگل های در معرض خطر تضمین میکند.
 • از آن جایی که طبق قوانین وضع شده در اتحادیه اروپا تمامی کالاها و محصولات صادراتی حتما می بایستی استاندارد FSC را داشته باشند، در نتیجه تولید کنندگانی که پک هایشان این گواهی را شامل میشود، میتوانند شاهد رونق و ترقی در کسب و کار خود بوده و سهم بزرگی از بازار را زیر سلطه خود نگه دارند.
 • مدیریت پایدار را در منطقه احیای جنگل ترویج میدهد.
 • بسته بندی با گواهی FSC  شاهدی بر ارزش های پایدار شما میباشد.
 • مصرف کننده را ترغیب به خرید از محصولات شما می نماید.
 • ضمن حمایت تولید کننده از طبیعت، نشانه احترام به سلامت جسمی خریداران است.
 • استفاده از پک پلاستیکی، آلمینیومی و شیشه ای را که سال ها بازیافتشان طول میکشد را به حداقل میزان میرساند.(زمان بازیافت شیشه 2 میلیون سال، پلاستیک 450 سال و آلمینیوم 200-80 سال)
 • نشانه دهنده احترام تولید کننده به محیط زیست، حیات وحش، گیاهان و سلامت تمام مردم دنیاست.
 • پاکیزگی هوا و کاهش گازهای گلخانه ای و سمی نظیر CO2
 • درک و جایگاه برند
 • تضمین پایداری

انواع جعبه هایی که میتوانند گواهی FSC را دریافت کنند

هدف اصلی این گواهی، ترویج مدیریت زیست محیطی جنگل های جهان، حفظ آن از خطرات احتمالی و رواج پکهای سازگار با محیط زیست میباشد. حال تولید کنندگانی که قصد دارند بسته بندی خود را با FSC  استاندارد کنند، باید از موادی در پک خود بهره ببرند که کاملا طبیعی و قابل بازیافت باشند.

بسته بندی پلاستیکی، آلمینیومی و شیشه ای به علت آن که زمان بیشتری صرف بازیافتشان شده و برای سلامت بدن مضر هستند، این گواهی را دریافت نخواهد کرد زیرا تهدیدی جدی برای محیط زیست تلقی میشوند. اکنون سوال این جاست که از چه جنس پک هایی میتوان استفاده کرد؟

مسلما بسته بندی کارتنی، مقوایی و کرافت با ویژگی تجدید پذیری خود، بهترین گزینه برای جعبه کالا و محصولات تلقی میشوند.

ارتباط FSC با شرکت کارتن سازی

کارتن و مقوا از قدیمی ترین متریالی هستند که برای بسته بندی از آنها استفاده میشود و قدمت استفاده از آنها در ایران نزدیک به 50 سال میرسد. همان گونه که میدانید، مواد به کار رفته در بسته بندی های کارتنی و مقوایی عاری از هر گونه مواد آسیب زا به محیط زیست بوده که تاییدیه سازمان FSC را دریافت نموده اند. این مسئله خیال تولید کننده و مشتری را بابت حفظ جنگل و محیط زیست آسوده خواهد کرد.

نتیجه گیری

FSC“، حیات وحش و گیاهان منطقه را در نظر گرفته و اقداماتی را برای حفاظت از آن انجام میدهند تا اطمینان حاصل شود که راه حل های بسته بندی شما کاملا مطابق با شرایط زیست محیطی صورت گرفته باشد. کارتن سازی کارتن پک از جمله کارتن سازی هایی است که تولید پکهای خود را بر مبنای مواد و متریال قابل بازیافت نهاده است. جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

5/5 - (24 امتیاز)

4 دیدگاه برای “دریافت گواهینامه FSC در بسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *