کارتن سه لایه

کارتن سه لایه

کارتن سه لایه یکی دیگر از انواع بسته بندی هایی که صنعت جعبه و کارتن سازی از آن بهره گرفته میشود، است. کارتن 3لایه بی شک یکی از پرکاربرد ترین پک هایی است که بسیاری از تولید کنندگان از آن در جهت حفاظت از محصولات خود استفاده میکنند. در ادامه میخواهیم به نوع ترکیب لایه های آن بپردازیم.

تولید کارتن سه لایه

این نوع کارتن شامل دو لایه مسطح (لاینر) و یک لایه چین دار (فلوت) بوده که به آن کنگره هم گفته میشود و ضخامت بیشتری را نسبت به لاینرها داشته بنابراین بین این سطوح و در قسمت میانی کارتن همان طور که در عکس بالا مشاهده مینمایید قرار میگیرد.

این جعبه کاربرد فراوانی را در صنایع گوناگون از جمله بسته بندی را دارا میباشد زیرا با استحکام و مقاومت بالا خود، در حفاظت از محصولات به خوبی عمل کرده و برای بسته بندی اغلب کالاها مناسب است. نا گفته نماند این مقاومت با انتخاب نوع جنس لایه به نحو احسن میسر خواهد شد.

کارتن 3 لایه یک لایه بیشتر از کارتن 2 لایه دارد و به علت آن که جنس ورق های آن ( لاینر و فلوت ) متنوع است، از کیفیت، استحکام و مقاومت بسیار خوبی میتواند برخوردار بوده و در امر تبلیغات، بازاریابی و محافظت از محصول نقشی اساسی در بازار و دست مصرف کننده خواهد داشت. این مدل پک میتواند کالای درونی خود را از خطرات احتمالی مانند ضربه، سقوط، گرد و غبار، نفوذ نم و رطوبت، حفظ نماید.

پر استفاده ترین فلوت ها در ورق سه لایه

به فضای خالی ما بین کارتن ها یا به عبارتی دیگر، به ورق های موجی شکل و قوسی که از جنس ورق هستند، فلوت یا کنگره گفته میشود. آیا تا به حال به این موضوع توجه کرده اید که چرا از فلوت در ساختار ورق کارتن استفاده می شود؟ این خالی بودن فضای بین لایه های کارتن، علاوه بر این که باعث حفظ محصول یا کالای شما می شود، استحکام کارتن را در برابر فشار و ضربه های احتمالی افزایش خواهد داد و به نوعی انعطاف پذیر خواهند بود. پر کاربرد ترین فلوت هایی که در این جعبه استفاده میشود، E و C  هستند.

 • فلوت C

بلندای دندانه های آن بین 3.5 تا 3.7 میلی متر و تعداد کنگره های آن 145 تا 120 عدد در هر متر میباشد که تقریبا 80% از کارتنها در ساختار خود این فلوت را دارد. برای کارتنهای بزرگی که به کارتن مادر نیز معروف هستند، استفاده میشود.

 • فلوت E

ضخامت آن 1/4 فلوت C بوده و به علت دارا بودن سطحی صاف و هموار، به وفور در جعبه های لمینتی کاربرد دارد. ارتفاع کنگره 1.1 تا 1.6 و تعداد کنگره های آن 320 تا 200 عدد در هر متر میباشد. علاوه بر این، برای کارتن های بسته بندی مواد غذایی مانند جعبه پیتزا و غیره کارایی دارد؛ از این فلوت در جهت ساخت جعبه های کوچک و ظریف که شکل زیبایی دارند، نیز بیشتر بهره گرفته میشود.

نکته:

توجه داشته باشید که فلوت B و A نیز در ساختار ورق های سه لایه به کار میروند که برای تولید کارتن هایی که ابعاد و اندازه متوسطی دارند، کاربرد دارد.

مهم ترین کاربرد کارتن 3 لایه

امروزه کارتن سه لایه به صورت گسترده برای بسته بندی محصولات و کالاهای مختلف مورد استفاده بسیاری از تولید کنندگان قرار میگیرد. از بارز ترین کارایی این بسته بندی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای بسته بندی شوینده هایی مثل جعبه بسته بندی شامپو، پودر ماشین لباسشویی و بسته بندی صابون
 • در صنعت مواد غذایی برای بسته بندی آجیل و خشکبار، میوه، لبنیات، تخم مرغ، صیفی جات و …
 • جعبه محصولات آرایشی بهداشتی
 • پک انواع قطعات خودرو از جمله لنت ترمز، چراغ ها، پمپ بنزین و صافی ها و از این قبیل
 • لوازم الکتریکی و الکترونیکی
 • انواع لوازم خانگی

ویژگی ورق سه لایه

 • تولید آسان
 • قیمت نسبتا ارزان به نسبت 5 لایه
 • مقاومت در برابر ضربه، رطوبت و نم
 • سازگار با محیط زیست و عدم آسیب به طبیعت
 • وزن مناسب
 • حمل و نقل آسان
 • چاپ پذیر بودن

چاپ در کارتن 3لایه

این نوع ورق کارتن قابلیت آن را دارد هم از چاپ فلکسو تا 4 رنگ اصلی بر روی آن انجام شود و همچنین میتواند از چاپ افست هم در فرایند کارتن لمینتی بهره مند شود. پیشنهاد میشود اگر به دنبال لمینت نموده جعبه بودید بهتر است در زمین پوشش ها و خدمات چاپ هم مطالعه ای داشته باشید تا از ویژگی های بسته بندی خلاقانه آگاه شوید.

قیمت کارتن سه لایه

هزینه تمام شده این پک به علت نوسانات قیمت در بازار، تعرفه ثابت و مشخصی ندارد و قیمت آن با توجه به عواملی نظیر جنس ورق(نوع ورق رویه و زیره و فلوت)، تیراژ و نوع چاپ انتخابی تعیین میگردد.

شما تولیدکنندگان و سفارش دهندگان عزیز میتوانید برای گرفتن مشاوره رایگان از کارشناسان کارتن پک به لینک تماس با ما مراجعه نمایید و حتی در صورت تمایل میتوانید از محیط کارخانه دیدن نمایید و بعد از بررسی های دقیق ثبت سفارش انجام دهید.

5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.