مقوا و انواع آن | ویژگی و کاربرد ها | کارتن پک

مقوا و انواع آن

مقوا و انواع آن خواستگاه ویژه ای را در صنعت بسته بندی و جعبه سازی به خود اختصاص داده اند چرا که هم حمل و نقل آنها آسان بوده و هم تنوع و زیبایی بیشتری نسبت به دیگر متریال دارند. مقوا و انواع آن از کاغذ تولید شده و تنها تفاوت این دو در گرماژ ( ضخامت) آنها با یکدیگر است.

تماشا کنید: بسته بندی محصولات در طرح و مدل های گوناگون

تاریخچه مقوا

استفاده از کاغذ برای اولین بار حدود 3000 سال پیش از ولادت مسیح توسط مصریان صورت گرفت که جنس آن از پاپیروس بود. اولین کارخانه تولید کاغذ به شکل رسمی در قرن ششم توسط چینی ها در سمرقند پایه گذاری و بعد از آن هنر تولید کاغذ به اعراب آموخته شد که پس از آن توانستند اولین کارخانه برای تولید کاغذ و مقوا در بغداد را تاسیس کنند. اما در اروپا، نخستین کارخانه کاغذ سازی در کشور اسپانیا ساخته و سپس رفته رفته در فرانسه، هلند و غیره راه اندازی شد.

 اختراع مقوا برای اولین بار در قرن 15 توسط چینی ها صورت گرفت که یکی از اهداف مهم از ساخت آن، تهیه یک نوع بسته بندی مقاوم و ضخیم از کاغذ بود که بعد ها با مروز زمان و پیشرفت علم، به علت محبوبیتی که در میان مردم پیدا کرده بود، انواع گوناگونی از آن تولید و عرضه شد.

خواندنی ها: گرماژ کاغذ و مقوا چیست؟

تعریف مقوا و انواع آن

مقوا نوعی کاغذ محکم، ضخیم و با استحکام بالاست که مواد اولیه آن از خمیر چوب درختان تشکیل شده است. از زمان های گذشته تا به امروز مقوا کاربردهای گوناگونی داشته از جلد کتاب های درسی گرفته تا کارت عروسی و مجلات همه از مقوا سر چشمه میگیرند. در حقیقت مقوا نقش پر رنگی را در زندگی ما داشته و دارد.

برای تهیه مقوا از موادی که دارای سلولز هستند، بهره برداری میشود مانند کاغذهای باطله و گیاهانی هم چون گندم و نی شکر و از این قبیل. این متریال در انواع مختلفی تولید میشود که در ادامه به ویژگی و کاربرد هر یک خواهید شد.

  • ایندربرد (Ivory board paper)

مقوا ایندربرد که با نام پشت سفید نیز شناخته میشود، یکی از پر مصرف ترین مقواهایی است که در صنعت تولید جعبه بسته بندی از آن بهره گرفته میشود. ظاهر یک دست و بهداشتی، دانسیته بالا، کیفیت کار چاپی و سطح یک دست آن همه از دلایل محبوبیت آن میان اکثر تولید کنندگان می‌باشد.

ایندربرد در گرماژ های گوناگونی هم چون 400-350-300-250-220 (گرم بر متر مربع) تولید و به بازار عرضه میشود که انتخاب و خرید هر یک بستگی به نظر مشتری دارد. همان گونه که بیان کردیم، مقوای ایندربرد چگالی بالایی دشته که همین موضوع سبب شده تا آن را بتوان خم نمود بدون آن که شکسته شود.

ایندربرد به علت ظاهر بهداشتی و یک دستی که دارد، اغلب در جعبه بسته بندی مواد غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرد.

مقوا ایندربرد ( پشت سفید)

دانستنی ها: مقوای بهداشتی چیست و چه ساختاری دارد؟

  • پشت طوسی (Gray back paper)

پشت طوسی نوع دیگری از مقوا بوده که با برند های ایرانی، چینی و کره ای تولید و روانه بازار میشود. شکل ظاهری این مقوا بدین گونه بوده که بخش داخلی آن طوسی و قسمت بیرونی اش چاپ دار است؛ به همین دلیل این نام را به خود اختصاص داده است. پشت طوسی به علت آن که از مواد بازیافتی تولید میگردد، در بسته بندی مواد غذایی، خوراکی، آرایشی و بهداشتی و دارویی منع مصرف دارد اگر چه برخی از تولید کنندگان این اصل را نادیده میگیرند.

مقوای پشت طوسی با گرماژ های 400-350-300-280-270-250-220-180-170-160- 145به تولید میرسد. قوطی کبریت، جعبه کفش، بسته خمیر دندان و پک مواد شوینده از جمله مواردی هستند که با مقوای پشت طوسی طراحی و تولید میشوند

مقوای پشت طوسی

  • مقوا گلاسه (Glossy cardboard)

مقوای گلاسه نیز مانند پشت سفید از جلا و شفافیت خاصی برخوردار بوده اما چگالی کمتری دارد. از مهم ترین کاربرد این مقوا میتوان به مواردی مثل بروشور و کارت ویزیت اشاره کرد. گلاسه با گرماژ 400-350-300-280-270-250-220-180-170-160-150-148-145-140-48 عرضه میشود.

مقوای گلاسه
  • کرافت (Kraft paper)

کرافت متریالی است که هم مقوا و هم نوعی کاغذ برای بسته بندی محسوب میشود. حال ممکن است بپرسید چگونه این ممکن است؟ این موضوع بستگی به گرماژ کرافت دارد؛ به گونه ای هر چه ضخامت آن بیشتر باشد، ماهیت مقوایی پیدا کرده و هر چه ضخامت آن کمتر باشد، به عنوان کاغذ در نظر گرفته میشود.

منشا کرافت از زبان آلمانی بوده به معنای قدرت و مقاوت که نشان از استحکام بالا آن دارد. از گرماژ پایین تا حدود 140، کرافت ماهیتی کاغذی داشته و از این به بالا حالت مقوایی خواهد داشت.

کاغذ و مقوای کرافت
  • تحریر (Printing and writing paper)

تحریر سطحی بافت دار داشته که این ویژگی قدرت جذب بالایی را به همراه خواهد داشت که معمولا در چاپ رنگی از آن استفاده می شود. این کاغذ در رنگ بندی متنوعی وجود دارد. این مقوا به علت مقاومت نسبتا بالایی که دارد، برای بایگانی مدارک در دراز مدت، چاپ سربرگ، مجلات و تراکت ها کارایی دارد. گرماژ این کاغذ 80-70-60 است.

  • کاغذ سنگ (Rich mineral paper)

نوع دیگری از مقوا در صنعت جعبه سازی تولید و کاربرد داشته که در روند تولید آن هیچ درختی بریده نشده و قطره آبی هدر نمیرود؛ این مقوا کاغذ سنگ نام داشته و ماده تشکیل دهنده آن از کلسیم کربنات است. ضد آب بودن، قابلیت چاپ پذیری و دوام بسیار بالا در برابر هر گونه آسیب و پارگی از مهم ترین ویژگی این مقواست. دانه دار نبودن بافت آن سبب شده نسبت به کاغذ معمولی نرم تر باشد. گرماژ این مقوا 240 و 220 گرم می باشد.

  • پشت چسبی (Adhesive back paper)

یکی دیگر از انواع کاغذ و مقوا در صنعت بسته بندی، پشت چسبی بوده که برای چاپ لیبل مورد استفاده قرار میگیرد که تنها با گرماژ 300 ارائه میشود.

اطلاع رسانی: خرید آنلاین کارتن و قیمت جعبه بسته بندی در کارتن پک

جدول گرماژ مقواهای نام برده شده

در جدولی که برایتان آماده نموده ایم، گرماژ های رایج از مقواهایی بوده که برای بسته بندی مورد استفاده قرار میگیرد.

ایندربرد 220-250-270-300-350-400
پشت طوسی 145-160-170-180-230-250-270-280-300-350-400
گلاسه 48-140-145-148-150-160-170-180-220-240-250-280-300-350-400
کرافت 70-90-115-125-180-200-230-280-300
تحریر 60-70-80
کاغذ سنگ 220-240
پشت چسبی 300

جعبه مقوایی و تاثیر آن بر برندینگ!

شاید تا دیروز این باور را داشتید که مقوا و انواع آن تنها برای امور مربوط به کاردستی و ماکت سازی بوده اما لازم است بدانید که صنعت جعبه سازی تا حدود بسیاری وابسته به مقوا میباشد. جعبه مقوایی یکی از بهترین روش ها برای فروش فوق العاده محصولات با وزن و حجم کم بوده که بر خلاف کارتنها از یک لایه بیشتر تشکیل نشده اند.

چاپ افست تنها چاپی است که در صنعت جعبه سازی بر جعبه مقوایی اعمال میشود؛ این چاپ با دارا بودن تنوع رنگی، امکان پیاده کردن هر گونه دیزاین و طرح مد نظر شما را بر بسته بندی فراهم خواهد آورد. افزون بر این، امکان استفاده از انواع خدمات چاپ مثل سلفون، یووی، برجسته سازی، طلاکوب و غیره امکان پذیر خواهد بود.

انواع جعبه های مقوایی

مرتبط بخوانید: چاپ کارتن چیست؟

متن پایانی

در این نوشته از مقوا، انواع آن، ویژگی و کاربرد هر یک صحبت شد. حالا خیلی راحت میتوانید برای سفارش جعبه بسته بندی مقوایی خود اقدام نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان، با کارشناسان فروش کارتن سازی کارتن پک در بخش تماس با ما سایت در ارتباط باشید.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *