مقوای بهداشتی

مقوای بهداشتی

مقوای بهداشتی و تولید آن به جهت استفاده در صنعت بسته بندی، گامی عظیم در جهت پیشبرد و موفقیت در عرصه صنعت پک مواد غذاییست زیرا این کار میتواند بستر خوبی برای معرفی کسب و کار تولید کنندگان و رستوران داران باشد. پس لازم است با چگونگی این مقوا ها بیشتر آشنا شوید.

به عبارتی دیگر میتوان گفت صاحبان کترینگ و فست فودی های زنجیره ای با انتخاب مقوای بهداشتی برای محصولات خود میتوانند جا پای خود را میان مشتریان محکم کنند زیرا با این کار نشان میدهند که سلامتی مصرف کننده برایشان اهمیت دارد.

متریال های گوناگونی برای بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد که یکی از آنها مقواست. مقوا به دو دسته اصلی بهداشتی و غیر بهداشتی تقسیم میشود که در این نوشته قصد داریم در مورد مقوای‌بهداشتی اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم. در ادامه می پردازیم به ویژگی و کابرد های مقوا بهداشتی.

مقوای بهداشتی و پروسه تولید آن

مقوای بهداشتی به مقوایی گفته میشود که مختص بسته بندی مواد غذایی است زیرا این محصولات تنها دارای پک اولیه بوده و محتویاتشان مستقیم با جعبه شان در ارتباط است. مقوای‌بهداشتی دارای یک لایه روکش اضافی بوده تا از آلوده شدنشان جلوگیری شود. در تولید مقوا بهداشتی از هیچ گونه مواد بازیافتی استفاده نمیشود و این مقوا از با کیفیت ترین متریال تولید میشود.

پروسه تولید مقوای‌بهداشتی بدین گونه بوده که خمیر این مقوا با استفاده از کاغذ و پوشال هایی که توسط کارشناس بهداشت، کنترل و تایید شده وارد خط تولید میشود، سپس مغز مقوای تولید شده را به وسیله دستگاه های مجهز و اتوماتیک، به خشک کن های مخصوصی منتقل میکنند، در نهایت این کاغذ یا فیلم های پلیمری بهداشتی با استفاده از یک سری چسب های استاندارد، به طرفین مقوا میچسبانند.

مقوای بهداشتی عموما دارای سه بخش است؛ لایه زیرین، لایه مغزی(میانی) و لایه بیرونی(رویین). لایه بیرونی و میانی شامل کاغذ با ترکیبات بکر و درجه همراه با روکش متالایز است؛ لایه مغزی شامل خمیر مقوای مربوط به خط تولید کارخانه بوده که در صورت استفاده از کاغذ های باطله، می بایست از عملیات مرکب زدایی بهره برد.

نکته: سینی های مقوایی بهداشتی همان گونه که از نامشان بر می آید، از مقواهای بهداشتی که دارای مهر استاندارد هستند، تولید میشوند و برای بسته بندی مواد غذایی هم چون شیرینی، پیتزا و از این موارد استفاده می‌شود.

سینی مقوایی بهداشتی

دانستنی ها: سینی کارتنی و شیرینگ شده برای انواع محصولات

مقوای‌بهداشتی در بسته بندی مواد غذایی

از آن جایی که اغلب مواد غذایی، بسته بندی ثانویه نداشته و با همان پک اولیه عرضه میشوند، می بایست از مقوای بهداشتی در این خصوص بهره برد. مقوای‌بهداشتی با دارا بودن ترکیبی مرغوب و غیر بازیافتی همراه با مهر استاندارد و سیب سلامت، برای بسته بندی مواد غذایی و خوراکی از جمله غذاهای بیرون بر، پیتزا، ساندویچ، شیرینی ها از جمله قنادی، خرما، پولکی ها و از این قبیل مورد استفاده قرار میگیرد. از آن جایی که مواد غذایی اصولا گرم و مرطوب هستند، لازم است که جعبه بسته بندی آنها از مقوا بهداشتی تولید شود زیرا این موضوع تاثیر به سزایی در شکل گیری اعتبار و خوش نامی برند یا بالعکس آن را دارد.

مزایای استفاده از مقوا بهداشتی در بسته بندی مواد خوراکی

شما به عنوان تولید کننده یک محصول یا صاحب یک رستوران زنجیره ای و بزرگ، با استفاده از مقوای بهداشتی در بسته بندی مواد غذایی خود، این اطمینان را به مشتری خواهید داد که نه تنها برای سلامتی آنها ارزش قائل هستید، بلکه برای برند خود، اعتبار و ارزش خواهید ساخت و توده عظیمی از مردم را به سمت رستوران یا محصولات خود خواهید کشاند زیرا برای مخاطبان این گونه جا افتاده که کسی که به بهداشت پکهای خود اهمیت میدهد، به احتمال بسیار زیادی در تولید محصولش نیز پروتکل های بهداشتی را مو به مو اجرا نموده است. همان قدر که نسبت به طبخ و پخت غذاهای خود حساس هستید، باید به بسته بندی و نوع مقوا آن نیز اهمیت بدهید.

جعبه پیتزا با مقوای بهداشتی و مهر استاندار

مقوای‌بهداشتی با مهر استاندارد

ویژگی های مقوای‌بهداشتی

 • دارای نشان استاندارد و مهر سلامت
 • تولید شده از مرغوب ترین و با کیفیت ترین مواد
 • استفاده از مواد ضد عفونی کننده در پروسه تولید
 • بهره گرفتن از روکش مخصوص جهت جلوگیری از ارتباط مستقیم مقوا با محتویات داخل بسته بندی
 • دارای یک لایه روکش اضافی جهت عدم آلوده شدنشان

مقوای غیر بهداشتی، دشمن سلامت انسان

مهم: خرید جعبه و کارتن پیتزا با طراحی های مختلف

مقوای غیر بهداشتی از ترکیبات درجه پایین و بازیافتی حاصل میشود و در فرآیند تولید آن، از مواد ضد عفونی کننده مناسبی استفاده نمیشود. این مقواها مهر استاندارد و سیب سلامت نداشته و اغلب برای بسته بندی مواد غیر خوراکی کاربرد دارد. مقوایی که برای بسته‌بندی مواد غذایی استفاده می‌شود، حتماً باید از نوع بهداشتی و استاندارد باشد زیرا در غیر این صورت می‌تواند هر گونه آلودگی و میکروب را به خود جذب و آن را به بدن انسان منتقل نماید.

تفاوت مقوا‌ بهداشتی با غیر بهداشتی

نکته مهم:

بهتر است این مورد را در نظر داشته باشید که در تولید مقواهای بهداشتی تنها از الیاف چوب استفاده میشود اما در پروسه ساخت مقواهای غیر بازیافتی، بیشتر از الیاف کاغذ های بازیافتی و به میزان جزئی از الیاف چوب بهره گرفته می‌شود. به طوری که هر چه مقدار الیاف کاغذ بازیافتی بیشتر باشد، مقوا کیفیت پایین‌تری خواهد داشت.

توجه داشته باشید:

 • سفید بودن یا سفید نبودن رنگ مقوا به معنای بهداشتی بودن یا غیر بهداشتی بودن آن نیست.
 • غیر بهداشتی بودن یک مقوا دلیل بر غیر قابل استفاده بودن آن نیست.

نکات مهم در خصوص تولید مقواهای بهداشتی

به هنگام تولید مقوای بهداشتی نیاز است که به یک سری موارد و استاندارد ها توجه نمود که در ادامه چند مورد از آنها را بررسی خواهیم کرد.

1- محیطی که مقوای‌بهداشتی در آن تولید میشود، بسیار حائز اهمیت است؛ اگر محیط نگهداری این مقوا آلوده باشد، میتواند این آلودگی را به مقوا منتقل کند.

2- مقوا‌ها باید دارای استحکام و دوام بالایی باشند تا بتوانند به خوبی مواد غذایی مانند پیتزا، شیرینی و غیره را در خود نگه دارند.

3- بوی مقوا نیز یکی از مواردی است که در تولید مقوای بهداشتی لازم است به آن توجه شود. و می بایست کمترین میزان بو را داشته باشد و طعم، مزه و کیفیت غذا را حفظ نماید.

تولید مقوا بهداشتی در کارتن پک

تولید و تهیه مقوای‌بهداشتی یکی از ضرورت ها در بسته بندی مواد غذایی و خوراکیست زیرا اگر این مواد در بسته بندی ای غیر بهداشتی و آلوده قرار بگیرند، کیفیت خود را از دست میدهند. افزون بر این، شرایط را برای رشد و تکثیر میکروب ها فراهم آورده و همین سلامت مصرف کننده را به خطر می اندازد.

به همین دلیل شرکت کارتن سازی کارتن پک، با تولید مقواهای بهداشتی با بهترین متریال، خیال تولید کنندگان و رستوران داران را بابت بسته بندی بهداشتی محصولاتشان آسوده خاطر نموده و این فرصت را برایشان فراهم نموده تا با استفاده از این مقوا، هم کسب و کار خود را توسعه دهند و هم به مخاطبان نشان دهند که برای سلامتی شان ارزش قائل اند.

اگر به دنبال یک مشاوره همه چی تموم و استعلام قیمت در خصوص مقوا بهداشتی هستید میتوانید همین حالا از قسمت تماس با ما وب سایت رسمی با کارشناسان گروه کارتن پک در ارتباط باشید.

5/5 - (13 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مقوای بهداشتی

 1. حیدری گفته:

  برای بسته بندی دارو ها و لوازم آرایشی حتما باید از این مقواهای بهداشتی استفاده بشه؟

  • زهره انوری گفته:

   دارو و لوازم بهداشتی به خاطر آن که بسته بندی اولیه دارند، پک ثانویه آنها میتواند هم از جنس مقوای ایندربرد باشد و هم مقوای بهداشتی. برای راهنمایی بیشتر، با واحد فروش تماس بگیرید. 09125602785

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *