گرماژ کاغذ و مقوا چیست؟

گرماژ کاغذ و مقوا

گرماژ کاغذ یک معیار اندازه گیری است که برای سنجش ضخامت آن به کار میرود؛ هر چه این عدد بالاتر باشد، کیفیت و دوام آن افزایش خواهد یافت. گرماژ کاغذ (ضخامت) واژه ایست که اغلب شرکت های کارتن سازی به هنگام قبول سفارش های یک مشتری، پیش از تولید از او سوال میکنند.

گرماژ به چه معناست؟

گرماژ یک متریال (کاغذ و مقوا) به عنوان جرم در واحد سطح تعریف شده و به صورت گرم بر متر مربع بیان میشود. واحد اندازه گیری (یکا) گرماژ، G/M2 بوده که به صورت GSM بیان میشود که رایج ترین جایگزین آن میباشد. GSM کوتاه شده عبارت grams per square meter بوده که در صنعت بسته بندی برای تعیین جرم یا چگالی یک ماده مثل کاغذ یا مقوا مورد استفاده قرار میگیرد. این مشخصه برای ارزیابی استحکام مربوط به یک متریال بوده که تولید کنندگان میتوانند با اندازه گیری دقیق آن، نیاز های اولیه برای شروع فرآیند تولید را آغاز نمایند.

اهمیت گرماژ کاغذ در صنعت کارتن سازی چیست؟

یکی از مهم ترین فاکتور ها به هنگام تولید انواع جعبه های مقوایی و پاکت های کاغذی در شرکت های کارتن سازی، همین مسئله گرماژ و میزان ضخامت است. گرماژ مناسب در حفظ و نگهداری محصول درون بسته بندی، عدم درفورمگی، بازاریابی، برند سازی و عوامل دیگر، تاثیر عمیقی خواهد داشت. افزون بر این، هر چه میزان گرماژ بیشتر باشد، کیفیت و قیمت افزایش خواهد یافت. آن دسته از تولید کنندگانی که بسته بندی جنس مرغوب برایشان اهمیت دارد، میتوانند با استفاده از کاغذ و مقوا با گرماژ بالا بهره برده تا هم به برجسته شدن برند تجاری خود کمک کنند و هم فروش خود را چند برابر کنند.

اهمیت گرماژ کاغذ

نوع کاغذی که تصمیم میگیرید برای بسته بندی محصول خود و یا برای کارهای چاپی خود استفاده کنید، میتواند بر دید کلی مردم نسبت به برند شما تاثیر بگذارد. از طرفی اگر شما از یک کاغذ با گرماژ مناسب بهره ببرید، نتیجه بهتری در فروشتان تجربه خواهید کرد.

دانستن این که چه گرماژ کاغذی را برای خود بسته بندی و همچنین برای امور دیگر مثل یادداشت، نقاشی و غیره انتخاب کنید، میتواند بر کیفیت اثر شما تاثیر مستقیمی بگذارد. به عنوان مثال: دو عدد پاکت بسته بندی کاغذی را در نظر بگیرید که یکی گرماژ مناسب و دیگری ضخامت کم. مسلما بسته بندی که گرماژ پایینی دارد، با کوچک ترین آسیب، پاره و دفورمه میشود.

 گرماژ کاغذ

گرماژ یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که محصولات موجود در بازار را از یکدیگر متمایز میکند. با این حال، توجه درست به آن بسیار حائز اهمیت است. کاغذی که ضخامت بسیار کمی داشته باشد، ممکن است که شفاف به نظر برسد، اما به سرعت پاره خواهد شد و بر عکس، در صورتی که گرماژ کاغذ انتخابی ضخامت بالایی داشته باشد، سبب ایجاد چروک و شکل نگرفتن فرم دلخواه بسته بندی و یا طرح مد نظرتان خواهد شد.

بین گرماژ کاغذ و کیفیت آن، رابطه مستقیمی وجود دارد. به طوری که هر چه گرماژ یک کاغذ بیشتر باشد، کیفیت آن بیشتر خواهد بود. میزان گرماژ کاغذ از حدود 40 تا نهایت 140 گرم بر متر مربع متغیر است. به طور مثال، ضخامت برگه های A4، معمولا بین 60 الی 70 بوده که البته بعضی از آنها ممکن است گرماژی چیزی حدود 40 – 50 تا 100 داشته باشند.

گرماژ مقوا

مقوا یکی دیگر از متریال هایی است از خمیر کاغذ ساخته میشود و کاربرد گوناگونی در صنایع مختلف از جمله بسته بندی دارا میباشد. مقوا علاوه بر شیت، به صورت رول نیز عرضه میشود. گرماژ مقوا از المان های ضروری در تعیین کیفیت و میزان ضخامت آن میباشد. برای مثال اگر گرماژ یک مقوایی 300 باشد، این بدان معناست که یک متر مربع از آن دارای جرمی برابر 300 گرم است. مقوا انواع گوناگونی دارد که در جدول زیر، به بررسی گرماژ های موجود هر یک خواهیم پرداخت.

دانستنی ها: خرید رول مقوا چه مزایایی میتواند داشته باشد؟

گرماژ انواع مقوا در یک نگاه!

نوع مقواگرماژ های موجود
پشت سفید230-250-270-300-350-400
پشت طوسی 128-140-170-180-230-250-280-300-350-400-450-500
گلاسه90-100-115-120-135-148-170-200-250-300
کرافت70-80-100-115-120-125-130-200-300
تحریر60-70-80-100-120

شرکت کارتن پک

در مجموعه کارتن سازی کارتن پک، هدف اصلی ما جلب رضایت شماست. برای سفارش و تهیه انواع جعبه و کارتن بسته بندی با گرماژ های مناسب، میتوانید در ساعات کاری ایام هفته به غیر تعطیلات رسمی، با ما در ارتباط باشید.

4/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *