نماد های روی بسته بندی + مفهوم آرم های بین المللی جعبه

نماد های روی بسته بندی

نماد های روی بسته بندی برای آگاهی خریدار از محتویات داخل بسته بندی، ماهیت و شرایط نگهداری از آن به کار میرود و لازم است که افراد معنای هر یک را بدانند. آگاهی از نماد های روی بسته بندی که معمولا در بخش پایین یا قسمت پشتی کارتن بسته بندی قرار دارند، از بروز حوادث جلوگیری شده و محصول را تا رسیدن به حفظ می‌نماید.

خواندنی ها: خرید کارتن و جعبه بسته بندی به صورت آنلاین

نماد های موجود در بسته بندی چه هستند و چه معنایی دارند؟

یکی از مهم ترین وظایف هر بسته بندی، ارائه اطلاعات در مورد کالای بسته بندی شده میباشد؛ به گونه ای که به مشتری گفته میشود هنگام باز کردن بسته بندی بندی با چه محصولی رو به رو شده و چه ویژگی هایی دارد. هر بسته بندی حاوی یک سری علایم بوده که هر کدام معنا و مفهوم خاص خود را دارند. این علامت ها که بر روی کارتن بسته بندی درج میشوند، در همه زبان ها قابل درک هستند.

آیا شما مفهوم نماد های موجود در بسته بندی را میدانید؟ برای آشنایی بیشتر با شکل و معنی هر یک از این آرم های بین المللی جعبه، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 • نماد بازیافتی بودن

یکی از شناخته شده ترین آرم های بین المللی روی بسته بندی، حلقه موبیوس است. این علامت بهخ رسمیت شناخته شده مختص محصولاتی بوده که تجدید پذیر و دوستدار محیط زیست هستند. این نماد در بعضی موارد یک عدد در وسط داشته که اطلاعاتی در مورد نحوه بازیافت محصول ارائه میدهد.

نماد بازیافتی
 • به دور از رطوبت نگهداری شود

چتر با علامت قطرات باران بر روی کارتن بسته بندی این مفهوم را دارد که جعبه و محتویات درونی آن می بایست در محلی خشک و به دور از رطوبت نگهداری شوند.

به دور از رطوبت نگهداری شود
 • با احتیاط حمل کنید

یکی از علامت های رایج در کارتن بسته بندی، دو دستی است که جعبه را گرفته است. این تصویر به این مفهوم است بسته بندی می بایست با احتیاط کامل حمل شود.

با احتیاط حمل شود
 • به سمت بالا نگهداری کنید

این شکل شامل یک خط افقی و دو فلش به سمت بالا بوده و حاکی از این است که بسته بندی باید در طول حمل و نقل و یا دپو به سمت بالا نگهداری شود.

به سمت بالا نگهداری کنید.
 • استفاده از چرخ دستی

تصویری که در زیر مشاهده می کنید، تصویر یک چرخ دستی همراه با تعدادی جعبه که بر روی آن چیده شده و این مفهوم را دارد که از این شیوه برای جابه جایی چندین محصول در یک بازه زمانی کمک گرفت.

استفاده از چرخ دستی
 • آرم شکستنی

حک شدن این علامت بر بسته بندی، یعنی محصولات پک شده از لوازم شکستنی هستند.

نماد وسایل شکستنی
 • FSC

FSC (شورای حفاظت از جنگلها و منابع زیست محیطی) یک نوع گواهی است بوده که هدف از تشکیل آن، به حداقل رساندن آسیب های ناشی به جنگلها و محیط زیست میباشد. بودن این آرم بر بسته بندی، نشان دهنده تجدید پذیر محصول و بسته بندی میباشد. دریافت این علامت نیازمند مجوز از طرف این انجمن میباشد.

نماد FSC

مرتبط بخوانید: FSC چیست و دریافت گواهی آن چه مزیت هایی دارد؟

 • جابه جایی با نیروی انسانی

به جای نمایش دادن دادن آرم وزن محصول، تصویر دو شخص را که با کمک یکدیگر یک جعبه را بلند میکند را نشان میدهد و این معنا را به دنبال دارد که برای حمل این پک، به دو نیروی انسانی نیاز است.

حمل توسط دو نفر
 • علامت CE

آرم CE برای اعلام این که محصول در بسته بندی مطابق با الزامات مربوط به دستور العمل های خاص CE است، استفاده میشود. این فقط برای انواع خاصی از محصولات اعمال میشود. توجه داشته باشید که دریافت این مجوز برای بهره بردن از این نماد، الزامیست.

نماد CE
 • نماد آتش

این تصویر نشان دهنده مواد قابل اشتعال بوده و بدین معناست که اقلام داخل جعبه و خود بسته بندی وقتی در نزدیکی آتش، دود و یا سطوح داغ قرار بگیرند، آتش گرفته و باعث آسیب میشوند.

نماد آتش
 • مرد تمیز

علامت مردی که زباله ها را در سطل دور می اندازد، نشان دهنده مسوولیت پذیری در هنگام دور انداختن جعبه ها و یا وسایل داخل آن است.

مرد تمیز
 • نزدیک نیرو های مغناطیسی نگهداری نشود

بسته بندی برخی از قطعات الکتریکی و الکترونیکی این شکل را دارند زیرا نیرو های مغناطیسی حساسیت داشته و لازم است در مجاورت با آنها قرار نگیرند.

نزدیک نیرو های مغناطیسی نگهداری نشود

جمع بندی

این ها تنها بخشی از رایج ترین نماد و آرم های بین المللی روی جعبه و کارتن ها بود که برایتان شرح دادیم. تعداد دیگری از این علامت ها نیز وجود دارد که مختص یک کشور یا یک نوع بسته بندی می‌باشد.

کارتن و جعبه سازی کارتن پک

کارتن سازی کارتن پک با آشنایی کامل به اصول حرفه ای بسته بندی انواع محصولات و شناخت کامل تمام نماد های روی بسته بندی بهترین جعبه و کارتن ها را در اختیار شما خریداران عزیز قرار میدهد. جهت مشاهده بسته بندی های تولیدی ما به بخش نمونه کارهای سایت مراجعه نمایید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *